Trojsérie

Metoda trojsériíje obdobou dvoj sérií, s tím rozdílem, že se bez přestávky provádějí tři série zaměřené na jednu svalovou skupinu. Pro menší svalové skupiny jako biceps, triceps nebo deltový sval postačuje jedna trojsérie opakovaná dvakrát až čtyřikrát. Při vhodné volbě cviků stačíi pro většinu velkých svalových skupin zařazení jedné troj série. Stejně jako u dvojsérie se jedná o vysoce intenzivní trénink, který vyžaduje málo času. Trojsérie by měly být používány zřídka a po krátkou dobu, jinak hrozí přetrénování.

 
Cvik Počet sérií Počet opakování
Tricepsové tlaky na horni kladce
Tricepsové tlaky v sedu
Kliky vzadu na lavičce
3
3
3
8-10
6-8
8-12

Supersérie

Metoda supersérií páruje cviky zaměřené na agonistické a antagonistické svaly (např. biceps a triceps). Princip je takový, že pro každou z těchto svalových skupin je určena jedna série, přičemž mezi těmito dvěma sériemi není přestávka. . Trénink využívající metodu supersérií se obvykle skládá ze dvou až tří dvojic cviku na každou svalovou skupinu. Supersérie přináší ve srovnání s normálními sériemi několik výhod. Tou nejzřetelnější je úspora času. Vzhledem k omezení přestávek mezi sériemi je metoda supersérií rychlejší a vyžaduje méně času než metody, které mezi sériemi dodržují obvyklé přestávky. Další výhodou je nárust síly ve druhém cviku. Výzkumy dokládají, že svalová síla svalu vzroste, byl-li krátce před tím aktivován antagonistický sval. Například při supersérii tvořené bicepsovými zdvihy a tricepsovými tlaky vzroste síla na tricepsovém tlaku. Při změně pořadí cviku tomu bude naopak. Duvodem je fakt, že při normálním pohybu je síla agonistu do určité míry ovlivněna antagonisty, takže při bicepsovém zdvihu je činnost bicepsu částečně utlumena aktivitou tricepsu. Používání supersérií umožňuje trénovat s větším odporem a zvyšovat tak sílu i objem svalů. Dalším přínosem supersérií je zrychlení procesu zotavení. Následuje-Ii bezprostředně po bicepsovém zdvihu cvik na triceps, dochází při posilování tricepsu i ke kontrakci bicepsu a tím i k lepšímu zásobení krví, která odvádí odpadní produkty a poškozenou svalovou tkáň. Doba odpočinku mezi supersériemi by měla trvat jednu až dvě minuty.

Dvojice svalových skupin pro supersérie

Dvojice  Cviky
Hrudní a záda Benchpress a přitahování velké činky k pasu
Ramena a záda Tlaky ramen a shyby
Biceps a triceps Bicepsové zdvihy s velkou činkou a tricepsové tlaky na horní kladce
Kvadriceps a hamstringy Předkopávání a zakopávání


$upersérie pro biceps a triceps


Cvik Počet serií Počet opakování
Bicepsové zdvihy s velkou činkou 
Tricepsové tlaky na horní kladce 
3
3
8-10
8-10
Bicepsové zdvihy s opřenými nadloktimi
Tricepsové tlaky v lehu
3
3
8-12
8-10
Bicepsové zdvihy s jednoručkami v sedu
Kliky vzadu na lavičce
3
3
8-12
8-12

Dvojsérie

Metoda dvojsériíje podobná supersériím,s tím rozdílem, že dva cviky, které následují ihned po sobě, jsou zaměřeny na stejnou svalovou skupinu. Například při posilování ramen může kulturista absolvovat sérii zaměřenou na tlaky ramena ihned navázat další sérií upažování. Tyto dvě série bez přestávky představují jednu dvojsérii. Po dokončení upažování se zařadí několikaminutová přestávka a poté začíná další dvojsérie opět tlaky ramen. Takto lze realizovat dvě až tři dvojsérie. Poté můžeme pokračovat v tréninku dalšími sériemi, buď standardně s přestávkami po každé sérii, nebo další složenou sérií.Přestože výběr cviků není pro dvojsérie zásadní, uplatňují se při výběru cviků pro dvojsérie obvykle dva přístupy. Buď lze volit takové cviky, které zatěžují různé části vybrané svalové skupiny (např. tlaky ramen s jednoručkami a zapažování v předklonu), nebo cviky, při nichž se zapojí podobné svalové skupiny (např. tlaky ramen s jednoručkami a tlaky ramen na multipressu). Hlavním přínosem dvojsérií je zvýšení intenzity a úspora času . Dvě série bez přestávky zaměřené na jednu svalovou skupinu podstatně zvyšují intenzitu a kladou větší nároky na svalová vlákna. V důsledku vede používání dvojsérií k vyšší produkci růstového hormonu a tím i k rychlejšímu růstu svalové hmoty. Dvojsérie dále významně zkracují čas potřebný pro trénink svalové skupiny. Metoda dvojsérií je proto obzvláště vhodná v případech , kdy je cílem zatížit svalstvo na hranici únosnosti, nebo v případě omezeného časového prostoru pro trénink. Jelikož se jedná o trénink ve vysoké intenzitě, měl by být používán jen zřídka nebo po krátké časové období. V opačném případě hrozí nebezpečí přetrénování. 

Dvojsérie zaměřená na ramena

Cvik Počet sérií Počet opakování
Tlaky s jednoručkami
Upažováni
3
3
6-8
10-12
Předpažovani
Přitahovani k bradě
3
3
10-12
8-10

 

Gigantické série

Protože by se někomu mohlo zdát spojení dvou nebo tří sérií či setů na svalovou partii málo , existuje i tato vysoce intenzivní forma série , ve které je použito minimálně čtyř a více  cviků odcvičených bezprostředně za sebou . Průkopníkem této metody byl Ricky Wayne. Ten dokonce procvičoval své paže zvláštní gigantickou sérií , kdy po odcvičení  supersérie  na bicepsy následovala bezprostředně supersérie na tricepsy. Podle předchozího rozdělení by se , ale v tomto případě měla gigantická série nazývat  gigantickým setem , který v sobě vlastně spojuje vysoce intenzivní procvičení antagonistů . Pokud použijeme tuto metodu pro procvičení jedné svalové partie ,např. prsních svalů , pak se bude jednat o gigantickou sérii. 

 

Gigantická série zaměřená na svaly břicha

Cvik Počet sérií Počet opakování
Vznosy ve visu 3 15
Zkřižené zkracovačky 3 20
Obrácené zkracovačky 3 15
Zkracovačky na kladce 3 12

 

Metoda sestupných sérií

Podstatou sestupných sérií je snižování hmotnosti zvedaného břemene tak, aby bylo možné provést další opakování. Například při bicepsovém zdvihu s velkou činkou absolvujeme deset opakování s 50 kg, poté činku položíme, snížíme její hmotnost o 5-10 kg a ihned pokračujeme dalšími opakováními až do vyčerpání. Pak činku znovu položíme, snížíme její hmotnost a pokračujeme dalšími opakováními až do vyčerpání. Takto lze pokračovat podle aktuálních potřeb , většinou se však hmotnost snižuje dvakrát až třikrát. Bez ohledu na to, kolikrát činku položíme, je celé cvičení považováno za jednu sérii. Kulturisté zpravidla absolvují dvě až tři sestupné série jednoho cviku a dva cviky (jeden komplexní a jeden izolovaný) na jednu svalovou skupinu. Dalším způsobem aplikace této metody je realizace poslední série cviku jako série sestupné. Metoda sestupných sérií je velmi náročná. Aby nedošlo k přetrénování, neměla by se zařazovat příliš často. Přínos sestupných sérií je podobný jako u vynucených sérií, to znamená, že svaly pracují za hranicí svého potenciálu, čímž dochází ve zvýšené míře k produkci růstového hormonu. Důležité je, aby přestávky pro změnu hmotnosti činky byly co nejkratší. Proto se zpravidla využívá pomoc další osoby, která hmotnost činky sníží, případně se používají předem připravené jednoručky různých hmotností. Stejně jako u vynucených sérií by měla přestávka mezi tréninky trvat od čtyř do sedmi týdnů . Metodu sestupných sérií  lze na jednu svalovou skupinu aplikovat maximálně čtyři týdny. Při jejím delším používání by mohlo dojít k přetrénování..