Štítná žláza

Štítná žláza patří k největším v našem těle. Má motýlkový tvar a nachází se na přední části krku hned pod ohryzkem, její laloky leží po stranách trachey.Tato žláza produkuje především thyroidní hormony, které jsou přímo zodpovědné za náš metabolismus. Jako jedna z největších je ale také jednou z nejcitlivějších na různé vlivy (záření, chemické látky i na zpětnou vazbu našeho organismu).V současnosti jsou problémy se štítnou žlázou jedny z nejběžnějších onemocnění hormonálního systému, kterým trpí hlavně ženy. Vědci věří, že je to v důsledku stále vyššího množství chemikálií v jídle, znečištěném ovzduší a vodě a také kvůli stále vyššímu stressu, kterému je naše tělo vystaveno.Navíc symptomy onemocnění štítné žlázy jsou velice rozličné a často špatně detekovatelné, pokud nejsou patologické ale jen mírné. Většinou se projevují jen zvýšenou únavou, návaly chladu a nebo naopak horka, celkovou slabostí. Teprve v dalších stádiích se přidávají i problémy s váhou – ať již nevysvětlitelné nabírání a nebo naopak hubnutí. Struma (zvětšení štítné žlázy) se u většiny poruch nemusí vůbec projevit, ačkoliv jde o jediný neklamný důkaz onemocnění štítné žlázy. I zvětšení však může probíhat zpočátku nepozorovaně, zvláště, když dojde ke zvětšení směrem dovnitř (někdy mohou růst jen laloky podél průdušnice – což není tak viditelné navenek, ale může to způsobit i další problémy například s dechovou nedostatečností). Jedinou spolehlivou metodou jak zjistit problémy se štítnou žlázou – je specializované vyšetření krve, které určí hladinu hormonů, případně vyšetření ultrazvukem.

Hlavní hormony štítné žlázy jsou tyroxin (T4) a triiodothyronin (T3) – číslo ukazuje počet iodidových atomů v hormonální stavbě. Oba hormony regulují metabolismus a oba jsou klasifikovány jako biogenické aminy – jsou to deriváty aminokyseliny tyrosinu.Hormony štítné žlázy zrychlují buněčné reakce a zvyšují oxidační procesy metabolismu. Stimulací enzymů které kontrolují aktivní transportní pumpy se zvětšuje potřeba kyslíku v buňce, a jak se zvyšuje produkce ATP, je produkováno teplo. To vytváří termoregulační efekt, který zvedá teplotu těla. Bazální metabolismus je přímo ovlivněný reakcemi thyroidních hormonů. Thyrodiní hormony mohou ovlivňovat a zaměřovat se doslova na každou buňku lidského těla. Ovlivňují nálady, váhu, energii a dokonce i plodnost.Thyroidní hormony stimulují proteosyntézu a zvyšují lipolýzu (odbourávání tuků). Proto jsou také zneužívány atlety v těch sportech, kde je posuzován i zevnějšek –zvláště v koncových fázích diety. Při správném použití ve správných mírách tyto hormony pomáhají chránit svaly a redukovat tělesný tuk, ale když jsou používány nesprávně a nebo přespříliš, projeví se jejich silný katabolický účinek a jsou vysoce destruktivní především pro svalovou hmotu. Trik jak se tomu vyhnout spočívá ve zvolení správného preparátu, správné kombinace T4a T3 a správného dávkování – které se však velice liší a musí být velmi citlivé, právě kvůli citlivosti štítné žlázy na jakékoliv zásahy zvenčí. Štítná žláza produkuje asi 10x více T4 než T3, ale T3 je asi 2-3x účinnější nežli T4. Tyroxin se konvertuje na trijodthyronin díky enzymu 5´- deiodináze, který je závislý na selenu. Hodně problémů vyplývá i z toho, že v našich dietách je málo selenu. Selen se však musí dávkovat s velkou opatrností – protože dávky nad 160ng mohou způsobit problémy a velké množství selenu způsobuje otravu organismu.T3 i T4 se rozpouštějí v tucích a kombinují se se speciálními transportními proteiny při rozpouštění v krevním séru. Tyto proteiny se jmenují thyreoglobuliny (TBG). Pouze méně nežli 1% tělem produkovaných thyroidních hormonů se v krvi vyskytuje ve své volné formě.Tyto hormony také ovlivňují další hormony v našem těle a tak jsou nepřímo zodpovědné i za anabolický vliv na metabolismus proteinů. T4 a inzulín se setkávají v játrech, kde přímo ovlivňují IGF aktivitu. IGF je silný svaly budující agent. Při nedostatku hormonů štítné žlázy ztrácí také růstový hormon svoji funkci a jeho sekrece se zastavuje. Proto při nedostatku hormonů štítné žlázy v dětství mohou nastat i některé růstové problémy.Ukázalo se ,že se sníženou funkcí může souviset i anémie způsobená nedostatkem železa.Při ní klesalo nejen množství enzymu 5 - deiodinázy.

Jak se problémy projevují?

Běžné symptomy snížené funkce štítné žlázy zahrnují netypickou slabost, náchylnost k pocitům chladu, problémy s váhou, tmavé váčky pod očima, svalové a kloubní bolesti a slabost, problémy s trávením, mentální stagnaci, suchou kůži, deprese a migrény.Když nemůžete přijít na to co je špatně, předpokládejte, že jde právě o sníženou funkci štítné žlázy a nechte si udělat testy. Atleti, kteří symptomy snížené činnosti štítné žlázy trpí, mívají problémy s vrcholovým výkonem v momentě, kdy venkovní teploty klesají pod 10°C. Navíc při těchto problémech má kloubní mok tendenci ke zhuštění – a tudíž se redukuje pohyblivost kloubů a zvyšuje se riziko poranění. Proto je důležité, aby i při sportovních výkonech byla štítná žláza v pořádku.Pro mnoho žen je typická nízká konzumace proteinů, zvláště pak z nízkotučných a nedenaturovaných zvířecích produktů (masa), ve kterých se nalézá důležitý zdroj esenciální aminokyseliny fenylalaninu. Tyrosin je známý jako „anti-stressová aminokyselina“ a je silně vyčerpáván po těžkém tréninku a namáhavých sportovních soutěžích. Thyroidní hormony závisejí na dostatečném množství tyrosinu, který závisí na příjmu fenylalaninu. Naštěstí dnes se dá tyrosin koupit i jako samostatný suplement.

Test štítné žlázy na základě bazální teploty

Tělesná teplota je dobrý ukazatel pro měření hodnot metabolismu. Dle Dr. Broda Barnese, autora „Hypothyroidism: the Unsuspected Illness“ – „ Můžete přinést svému lékaři více informací s pomocí obyčejného teploměru, díky kombinaci s všemi dalšími funkčními testy štítné žlázy může být odhalen problém.“ Jak test provést? Než půjdete spát, dejte si do svého dosahu obyčejný teploměr. Hned jak se probudíte, dejte si teploměr a zůstaňte ještě ležet asi 10 minut. Zaznamenejte si svojí tělesnou teplotu a tuto proceduru opakujte minimálně 3 dny za sebou. Ženy by tento test měly provádět první tři dny poté, co jim začne menstruace. Naměřené teploty si sečtěte a vydělte třemi. Teplota která vyjde je vaší průměrnou metabolickou teplotou, která závisí na výkonu thyroidních hormonů. Normální teplota je průměrně 37°C. Ačkoliv průměr může být u různých osob velmi rozdílný, 1°C a víc pod hranicí 37°C už může znamenat problémy se štítnou žlázou.

Jaké doplňky výživy mohou pomoci?

Tyrosin, esenciální mastné kyseliny, selen, železo, glutamin a mastné kyseliny specifické pro štítnou žlázu. Doporučován je také whey protein, tam kde tělo nedostává proteinu dostatek. Štítnou žlázu stimuluje i zvýšené množství jódu, který je dobrý ve formě rybího masa (ryby obsahují navíc i rybí tuk a široké spektrum bílkovin, včetně fenylalaninu) a nebo mořských řas (výtažek řasy Spirulina). Podobný specifickým lipidům je i gugullipid – látka, která se zařazuje jako přírodní doplněk léčby nedostatečnosti štítné žlázy.Doporučováno je dávat si proteinový koktejl jak před tak po tréninku. Také je dobré přidat 1-2 lžíce lněného oleje (olej ze lněného semínka), který je spolehlivým zdrojem alfa linoleové kyseliny (Omega – 3). Protein a esenciální mastné kyseliny jsou perfektním párem který podpoří výživu celého endokrinního systému.

Doporučení: 

  • měřte si bazální teplotu

  • vyhledejte radu odborníka

  • navrhněte panel testů na štítnou žlázu a to především:

  • TSH

  • T4 panel (celková hladina T4, přesmyk na T3, hladina volného hormonu v krvi)

  • T3 celkově

  • vyhněte se nasyceným tukům ( hydrogenované rostlinné oleje, smažené jídlo, přepálený tuk), soli, cukru, burákům, sóje, brokolici a květáku

  • jezte čerstvé čistě organické jídlo (bez přídavků chemických látek) a kvalitní proteiny

  • přestěhujte se někam kde se vyhnete stresu.