Kyselina listová

Historie kyseliny listové

Ve dvacátých letech minulého století došlo v indické Bombaji k několika záhadným úmrtím těhotných žen . U těchto mladých žen byla zjištěna určitá forma anémie , která  byla označena jako ,, těhotenská anémie'' . O vlně tohoto onemocnění byla ještě řada nezodpovězených otázek , jisté bylo , že její oběti byly špatně živené a jejich stravu tvořil většinou chléb a rýže . Přesto se nezdálo , že by měly nedostatek železa nebo jiných  živin , což je pro anémii charakteristické . Lékaři  zoufale hledali způsob léčby  a někteří začali dávat svým těhotným anemickým pacientkám výtažky z kvasnic a jater . K  jejich překvapení  se tyto ženy  uzdravily . Trvalo to více než jedno desetiletí , než se podařilo porozumět tomu , co se tehdy stalo. Vědci zjistili neidentifikovaný vitamin , který byl přítomen v těchto potravinách a který byl klíčem k případu těhotných žen . Ve čtyřicátých letech minulého století se vědcům podařilo vyrobit extrakt tohoto vitaminu ze špenátových listů . Pojmenovali jsme ho ,,kyselina listová'' podle latinského slova folium , což znamená list . Kyselina listová je důležitá nejen pro těhotné ženy , ale má velký význam pro každého , kdo chce pečovat o své srdce a cévy.

Co může udělat kyselina listová pro vaše zdraví

Další důležitou funkci kyseliny listové je , že dokáže snížit hladinu homocysteinu v krvi , což je aminokyselina,která představuje rizikový faktor kardiovaskulárního onemocnění . Harvardský patolog Dr. Kilmer Mc Cully se jako první už v roce  1969 zmínil o spojení mezi těžkou  aterosklerozou  a vysokou hladinou homocysteinu .  Jeho hypotéza však získala jen malou podporu a teprve v devadesátých letech  minulého století začaly vyzkumy potvrzovat to , co Mc Cully věděl o dekádu dříve . Dobrou zprávou je , že kyselina listová  společně  s B6 ,B12, snižuje hladinu homocysteinu v krvi . Kyselina listová je obsažena v potravinách , hlavně  v listové zelenině , v obilí  , v pomerančích , ve žloutcích , v luštěninách , v játrech , v ořeších , v snídanových cerálií , v chlebu , v těstovinách . Můžete jí konzumovat také ve formě potravinových  doplnků , což je spolehlivější způsob jak získat správné množství kyseliny listové , kterou vaše tělo potřebuje.

Kardiovaskulíní onemocnění

Doporučená denní dávka  kyseliny listové byla nedávno zvýšena ze 180 na 400 mcg . Já doporučuji denní dávku kyseliny listové ve formě potravinového doplnku 400 mcg až 800 mcg , což je množství , které podle výše uvedené studie  znamená maximální přínos . V tomto množství je kyselina listová naprosto bezpečný vitamin . Ani při vyšším dávkování nebyly zjištěny nepříznivé účinky.

Kyselina listova ( vitamin B9)

400 až 800 mcg potravinového doplnku s kyselinou listovou denně

Existuje řada antioxidantů  od  česneku až po selen . Po pečlivém zvážení  a vyhodnocení , že když se soustředíme na vybranou skupinu aminokyselin a antioxidantů, které budou největším přínosem pro kardiovaskulární systém , dosáhnéte  maximálního příznívého účinku jejich součástí  tím , že budete užívat najednou . viz tabulka.

 
L-arginin 4000-6000 mg denně
L-citrullin 200-1000 mg denně
Vitamin C 500 mg denně
Vitamin E 400 m.j. denně
Kyselina listová 400-800 mcg denně