Výživa kulturistiky

Výživa je  je nepochybně jednou z nejdůležitělších součástí života kulturistiky. Dokonce tak důležitou ,že se hledání její nejoptimálnější podoby věnuje řada specialistů , kteří  se pro špičkové kulturisty snaží najít ,, kámen mudrců výživy '' a přeměnit jakoukoliv potravu bezezbytku na svalovou hmotu . A kupodivu se o totéž  snaží teméř každý , i amatérský kulturista . Nevím totiž , je-li obvyklá kulturistická výživa optimální formou racionální výživy .Čím více problém studují , tím méně si troufám tvrdit , že je možné dokonale je vyřešit .Výživa přináší možnost  zvýšení  sportovní výkonnosti , a to jak svým dlouhodobým účinkem , tak i krátkodobým  vlivem specifických dietních manipulací . Působí nejůčinějčí především v období vývoje , ale také v průběhu regenerace po zatížení . Kvalita výživy výrazně mění schopnost absolvovat fyzickou zátěž . Jedině dlouhodobá vysoce kvalitní výživa  vede k dokonalému zdraví a umožnoje kvalitní trénink. Nemůže však odstranit některé dědičné nedostatky i když je v řadě případů může výrazně zredukovat.Prohlubující znalosti přinesly řadu zajímavých poznatků , použitelných i ve sportu . V poslední době se však velmi rozšířilo použití speciálních doplnků . O jejich působení at pozitivní či dokonce negativním , je nutné hodně vědět . Nejprve ale musíme znát velmi podrobně všechna pravidla racionální výživy . Musíte se rozhodnout , zda dáte přednost vyrovnanému přístupu k racionální výživě nebo budete zkoušet specifických výživových  systému. Výhodou většiny kulturistů je základní znalost fyziologie výživy a energetického metabolismu ( přeměna látek) Nic méně žádný učený z nebe nespadl  ,  o čem svědčí některé zafixované polopravdy , chyby a mnohdy i nesmyly , bránící optimálnímu působení tréninku . Jako příklad mohu uvest potřebu ,,teplé stravy '' Ta  skutečně není nutná . Je však naopak nutné stravovat se tak , aby převaha potravin a tedy i pokrmů byla sestavena z potravin co nejméně devastovaných průmyslovým zpracováním a tepelnou úpravou a nevhodnými kombinacemi.Proto se pro kulturisty hodí použití obilných směsí Musli všeho typu .Lze také využít pozitivního vlivu různých zeleninových jídel , která jsou mladými lidmi zcela podcenována. Dalším využitelným prvkem moderní výživy je pozitivní účinek  krátkodobých hladovek , sloužící k očištění organizmu od  zbytků  vznikajících nadměrnou konzumací masa a některých dalších nevhodných potravin . Krátkodobé hladovění stimuluje také uvolnění růstového hormonu a umožnuje vypalení nadbytečného tuku .

Platnost obecných výživových doporučení 

Jistě lze doporučit zásady výživy , použitelné pro kohokoliv  . Když někomu řeknu ,že musí  snížit kombinaci tuků, je to jistá pravda ( a to dokonce skoro vždy , i když neznám způsob jeho výživy ). Většině lidí připadá jejich způsob stravování jako něco čím se nemusí zabývat . Jedí na co jsou zvyklí na co mají chut .Vůbec se nezatěžují přemýšlením , zda to co jedí,  je ; zdravé, racionální , chemicky neznečištěné , zda toho není moc , jak to na ně působí fyzicky a psychicky , zda jejich strava obsahuje správné množství bílkovin ,tuků, a cukrů a především v jaké formě ,zda mají dost vitamínů , minerálních látek , tekutin . Další chybou je podcenování skutečnosti , že člověk musí mít z jídla radost. V současnosti  se však radost z jídla ztotožnuje s požitkástvím a s konzumací vyloženě  nezdravých potravin  nebo sice racionálních , ale zcela nesprávně (nezdravě ) kuchynsky upravené. 1. Konzumace odpovídající množství bílkovin , tuků , cukrů , nezbytných doplnkových látek ( vitamíny , minerály , esenciální , nezbytné složky , voda , vláknina . 2. Konzumovat  je ve vhodném poměru  . 3. Vhodné kuchynsky upravené . 4. Respektovat : věk , pohlaví , způsob života ( zaměstnání množství a druh fyzické aktivity). 5. Respektovat  : zdravotní stav  a genetické vlohy (dispozice k onemocněním ke stavbě těla , k typu nervové soustavy. Co to znamená ?  Znát základy o výživě i přemýšlet !! Nikoliv však jenom o tom co  sním , kolik  a jak upravené , protože to by vedlo k tomu , že nebudeme dělat nic jiného . Musí se vám to stát zcela automatickým - prostě nebudete jíst bůček , protože vás to již ani nenapadne . Nebudete jíst smažené hranolky , protože  víte ,že  je to přepálený tuk , který má rakovinotvorné  účinky - kromě toho vám vyčerpává žlučník a přidává zbytečnou energii. Musíte vědět , kdy co jíst , v jáké kombinaci , kolik která potravina obsahuje tuků , bílkovin  nebo sacharidů . Až  pak již není nutné denně počítat , kolik  jste snědl bílkovin a kolik ostatních živin  a nezbytných látek . Ale pokud  se k takovému systému chcete dopracovat , musíte zpočátku  skutečně stále jen přemýšlet , jak si jej vypracovat co nejoptimálněji . A to může trvat několik let.

Rozložení denních jídel

Je třeba si uvědomit , že trávicí trakt má určitou kapacitu pro jednotlivé živiny  a že v případě konzumace smíšené stravy  je pravděpodobnost zpomalení  trávení dost vysoká , a to v závislosti na použitých kombinacích . Je proto jistě zajímavé uvažovat  o navržené skladby stravy. Tak především - revoluční pro běžnou populaci i pro sportovce je doporučení radikálně zvýšit příjem ovoce a zeleniny . Má to souvislost  nejen se zažívacím traktem člověka , ale především s nutným příjmem tekutin . Další souvislost je s tzv. diurnálními rytmy.V průběhu  jediného dne  mají všechny orgány ,včetně  endokrinních , svoje minima a maxima. V období 2:00 hodin po půlnoci až do oběda dalšího pochází organizmus ,,očištování ¨ . Něco na tom je, protože  největší aktivita žlučníku je okolo 3:00 hodiny ranní. Podobně  je fáze od večera asi do oněch 2:00 rano  fází ,, anabolizující " . Je to provázeno i vyplavováním růstového hormonu . Ve fázi očištování , tedy i ráno  a dopoledne , by neměla být konzumována těžko stravitelná strava .Hned po ránu není zažívací trakt připraven  na těžkou objemovou a tuhou stravou . Proto také většina lidí, předvším  ženy  a děti , není schopna ihned po probuzení snídat . Je to v rozporu s tím , že se současně dozvídáme z jiných publikací , že bychom měli snídat  nejvíce , méně obědvat a večeřet střídmě. Není nutné diskutovat o tom , že  každý typ potraviny ůstává v žaludku  a pak se naopak zdržuje potřebnou dobu  ve  střevech . Jestliže tedy budete konzumovat  další potravu v době  , kdy ještě ani zdaleka nemáte  prázdný  žaludek  neudělá vám to dobře a jen se prodlouží doba trávení . Snižuje se významně schopnost využití ( doslova vyhazujete peníze).

Kombinace jednotlivých potravin

Kombinace potravin například proteiny v mase , škroby , a cukry v zelenině , ovoci , obilovinách . Domnívám se  , že je nutné uvážit ,když ,,splácáte''  dohromady maso  s rýží  , těstoviny s tvarohem  nebo dokonce klasické ,,české¨ jídlo,potom ještě ovoce  a ještě moučník , je to absolutně nevhodné !! Je popisován stav , který nastane , když to uděláte. Cukry zpomalují trávení masa v žaludku , které tam potom leží dlouhou dobu . Trávení masa vyžaduje velký výdej energie , a proto se po vydatném obědě tohoto typu cítíte velmi dlouho unaveni . Samotné šroby aktivizují přeměnu cukrů na energii , a to umožní  velmi brzo po jídle trénink - příkladem může být kombinace těstovin a zeleninového salátu  nebo rýžového nákypu s ovocem , kdy se po takovýchto jídlech může trénovat  již prakticky za hodinu . To , že stimulujete  přeměnu  cukrů  neznamená ,že se vystavujete nebezpečí jejich většího vyčerpání . Tak dlouho  totiž nikdy netrénujete - nejste vytrvalci . Napadá mě , že by se nemělo  kombinovat dokonce ani dva odlišné typy bílkovin - například klasický hemenex ( šunka s vejci ) , nebo rýže  a sýr ( klasická kombinace filé  se sýrem a dokonce  i s vejci . Protože  musíte mít dostatečný příjem bílkovin ve vhodné formě  , nezbývá nic jiného než použít právě ony doplnkové dietní preparáty . Má to  i tu výhodu , že současně přijímáte i tekutinu . Konzumace koktejlů kromě jeho omezení riziko přibírání neaktivní tělesné hmoty tak , jak se to běžně stává ,při konzumaci obvyklé tuhé stravy . To však neznamená ,že původní přirozenou  stravu je možné zcela vypustit !! Chcete -li konzumovat sýr, prosím dejte si několik druhů sýra a k tomu zeleninu , ale nikdy ne k tomu ještě chleba s margarínem . 1. maso -zelenina (zelenina se jí jako první ), 2. těstoviny (respektive obiloviny ) - zelenina se jí opět první nebo společně , 3. škroby a ovoce ( lze připustit například obiloviny s ovocem - konkrétně rýžový nákyp , do něhož se nepřidává ani mléko ani bílkový sníh , protože jsou to obiloviny. 

Jídla a nápoje podle doby , jak dlouho zůstávají v žaludku 

do 30 minut voda ,káva  a čaj , masový vývar , sportovní nápoj . Do 60 minut banán , jablko , jogurt , mléko , kefír, proteinový koktejl , datle , fíky. do 2 hodin  netučná ryba , vejce na měkko , Musli  ( tepelně upravené ), kaše bramborová , rýžová , některé druhy zeleniny . Do 3 hodin celozrnný  chléb , obložený , kořenová zelenina , sýrová, vařená  , vařené libové hovězí . Do 4 hodin ovoce , šunka , celozrnný chléb s vegetariánskou pomazánkou( luštěninová pomazánka ) , nikdy nekombinujte luštěniny s vejcem a masem v jednom jídle . Do 5 hodin  pečené maso , luštěniny . Do 7 hodin  pečená husa , okurkový salát - zůstává ležet v žaludku jen v případě , že zde použito sladko a kyselého nálevu a tento salát je konzumován s masem . Jinak je dobře připravený okurkový salát mnohem rychleji stravitelný  , a to okolo 2-3 hodin maximálně . Více hodin  tunák v oleji , ryby v kozervě  s olejem obecně , z toho vidíte ,že nejhuře na tom jsou konzervy , jedná se  v podstatě o mrtvé suroviny , které sice dejme tomu mají svojí energetickou hodnotu a částečně i biologickou díky složení , ale na druhé straně tím ,že jsou dlouhodobě tepelně  zpracovány , velmi špatně se tráví a užitkují.