Metoda vynucených opakování

Metoda vynucených opakování umožňuje provést více opakování v jedné sérii. Nutná je účast další osoby, jejímž úkolem je pomoci dokončit několik dalších opakování poté, co došlo k vyčerpání svalů. Díky tomuto přístupu lze svaly zatěžovat až za hranici jejich potenciálu a tím stimulovat svalový růst. Úkolem dopomáhající osoby je pomoci uskutečnit dvě až tři opakování, která by bez její pomoci nebylo možné dokončit. Vynucená opakování stačí provést pouze u poslední série. Odborníci na sportovní vědu znají odpověd na to, proč právě vynucená opakování vedou k rychlému růstu svalové hmoty. Ve srovnání s normálním tréninkem totiž tato metoda zvyšuje hladinu růstového hormonu po tréninku až trojnásobně. Růstový hormon je anabolický steroid , při použití metody vynucených opakování se zjistilo, že tři dny po tréninku, nejsou svaly ještě zcela zotavené. Proto je důležité zařadit po tréninku metodou vynucených opakování čtyři až sedm dní odpočinku . Metodu vynucených opakování lze na jednu svalovou skupinu aplikovat maximálně čtyři týdny. Jedná se o vysoce intenzivní trénink, který rovněž zvedá hladinu kortizolu (katabolického hormonu), takže jeho nadměrné využívání může vést k přetrénování.

Metoda negativních opakování

Při metodě negativních opakování se zdůrazňuje negativní, excentrická část pohybu. Na rozdíl od metody negativních opakování používané pro růst svalového objemu se nepoužívá jako doplněk na konci jednotky, ale jako hlavní tréninková metoda. Provádí-Ii se metoda negativních opakování jako první série, lze použít hmotnost vyšší než 100 % . Mnoho vzpěračů a trojbojařů dokáže v negativní fázi kontrolovat hmotnost odpovídající až 130 %  Trénink s touto hmotností povede k velmi vysokému nárůstu síly i v pozitivní části opakování. Svalové přetížení způsobuje drobná svalová poškození a ovlivňuje nervy aktivující rychlá svalová vlákna. Tyto dva faktory vedou ke svalové adaptaci, k zesílení svalových vláken a ke zvýšení počtu rychlých vláken. Důležité je provádět negativní opakování pomalu, negativní fáze by měla trvat tři až pět sekund. Pokud by trvala déle než pět sekund, znamená to, že je břemeno přniš lehké a je nutné zvýšit jeho hmotnost. Pokud není možné hmotnosti břemene odolávat alespoň tři sekundy, znamená to, že břemeno je přniš těžké a hmotnost je nutné snížit. U tří hlavních zdvihů (benchpress a dřepy by měly být prováděny na multipressu) následují tři série po čtyřech až šesti opakováních. Po negativních opakováních by měly následovat dvě normální série se 75-80 % . Vzhledem k vysoké intenzitě jsou nutné delší, minimálně tříminutové přestávky mezi sériemi. I mezi tréninkovými jednotkami.opakování používané pro růst svalového objemu se nepoužívá jako doplněk na konci jednotky, ale jako hlavní tréninková metoda. Provádí-Ii se metoda negativních opakování jako první série, lze použít hmotnost vyšší než 100 % . Mnoho   trojbojařů dokáže v negativní fázi kontrolovat hmotnost odpovídající až 130 % . Trénink s touto hmotností povede k velmi vysokému nárůstu síly i v pozitivní části opakování. Svalové přetížení způsobuje drobná svalová poškození a ovlivňuje nervy aktivující rychlá svalová vlákna. Tyto dva faktory vedou ke svalové adaptaci, k zesílení svalových vláken a ke zvýšení počtu rychlých vláken. zaměřenými na stejnou svalovou skupinu by měla být delší sedmidenní přestávka. Proto se často používá split dělící trénink na dřepy, benchpress a mrtvý tah. Metodu používat maximálně šest týdnů. Pro správné a bezpečné provádění negativních opakování je nutná přítomnost tréninkového partnera. Ti, kteří trénují sami, by měli volit unilaterální varianty cviků prováděné na multipressu.. 

 

Metoda pumpování svalů

Tato metoda používá na začátku tré· ninkové jednotky základní cviky a těžká břemena . Například posilování hrudníku zač íná bench pressem a sériemi se šesti až osmi opakováními, následuje benchpress s jednoručkami s osmi až deseti opakováními, pokračuje se rozpažkami s jednoručkami s dvanácti až patnácti a jednotka končí rozpažkami na protisměrných kladkách s patnácti až dvaceti opakováními. Tato metoda využívá zvýšeného prokrvení svalů , způsobeného vyšším počtem opakování, k transportu vody, kyslíku, živin a anabolických hormonů do svalů a k odplavení metabolických produktů na konci tréninku, čímž se urychluje regenerace a podporuje svalový růst.

 

Cvik Počet sérií Počet opakování
Dřepy 3 6-8
Leg press 3 8-10
Výpady 3 12-15
Předkopávání 3 15-20
 

Metoda pomalých opakování

Jedná se o trénink, při němž jsou jednotlivá opakování prováděna velmi pomalu. Přestože metoda pomalých opakování zahrnuje celou řadu variant, nejpopulárnější je metoda nazývaná superpomalý trénink , při kterém pozitivní i negativní část opakování trvá 10 sekund. Cvičí se s 50-70 % obvyklé hmotnosti, následuje pět až deset opakování. Vzhledem k intenzitě cvičení se počítá se dvěma až třemi cviky na jednu svalovou skupinu a se dvěma sériemi každého cviku. Délka odpočinku každé svalové skupiny by měla být pět až sedm dní..Metodu pomalých opakování používáme čtyři až šest týdnů, poté program změníme a trénujeme normální rychlostí. Jiným způsobem, jak do tréninkového programu začlenit pomalá opakování, je zařazovat je každý druhý trénink, můžeme také na začátek či na konec každé tréninkové jednotky zařadit pro každou svalovou skupinu jednu sérii pomalých opakování. Metoda pomalých opakování je pro svalový růst přínosem hned z několika důvodů . Minimalizuje setrvačnou sílu a tím zvyšuje velikost odporu, zlepšuje nervosvalovou koordinaci, aktivuje a unavuje všechnytypy svalových vláken, minimalizuje riziko zranění způsobených nekontrolovatelnými pohyby a omezuje přetížení kloubů .

 

Metoda střídání velikosti odporu

Podstatou této metody je provedení několika těžkých sérií následovaných lehkými sériemi téhož cviku. Předpokládá se, že těžké série stimulují rychlá svalová vlákna, zatímco lehké série podporují kapilarizaci a vedou ke svalové únavě. Zkušenější kulturisté někdy využívají dva cviky, ale s menším počtem sérií každého z nich. V takovém případě se první, základní a komplexní cvik provádí s velkým břemenem a nízkým počtem opakování, zatímco druhý, zpravidla izolovaný cvik s lehkou zátěží a vysokým počtem opakování. V obou případech se používá třídenní nebo čtyřdenní split. Například první tréninková jednotka bude zaměřena na ramena a stehna, druhá na hrudník, záda a břicho a třetí na biceps, triceps a lýtka.

 

                                            Metoda střídání velikosti odporu s využitím dvou cviku

Svalová skupina Cvik Počet sérií Počet opakování
Ramena
Tlaky ramen  
Upažovanl
4
4
5
15
Stehna
Dřepy 
Leg press
5
5
4
15
Hrudník
Benchpress 
Rozpažováni hlavou nahoru
5
4
4
15
Záda
Přitahování velké čínky v předklonu 
Přitahování horní kladky za hlavu
5
5
4
15
Břicho
Zkracovačky na kladce 
Obrácené zkracovačky
3
3
10
25
Biceps
Bicepsové zdvihy s velkou činkou 
Bicepsové zdvihy s  opřenymi nadloktimi
4
3
5
15
Triceps
Tricepsové   tlaky v lehu 
Tricepsové tlaky na horní kladce
4
3
5
15
Lýtka
Výpony ve stoji
Výpony v sedu
3
3
8
25