Vysoký  krevní tlak

Pravděpodobně jste si již mnohokrát nechali změřit krevní tlak. Když vám lékař zaváže manžetu kolem paže  a zjištuje váš krevní tlak , měří sílu kterou krev vyvíjí  na stěny tepen , když proudí oběhovým systémem . Lékaře zajímají dvě důležitá čísla : Systolický tlak je síla působící na stěny tepen ,když srdce tluče nebo se stahuje , aby vypudilo krev . Váš krevní tlak dosahuje nejvyšší hodnotu při stahu . Diastolický tlak je naopak tlak na stěny tepen , když se srdce uvolní mezi jednotlivými stahy a plní se krví.Vysoký krevní tlak(hypertenze)je jedním z nejčastějších a nejzávažnějších onemocnění srdce a cév (kardiovaskulárních onemocnění).Ve většině civilizovaných zemí postihuje asi 20-50% dospělého obyvatelstva.Ještě počátkem 60 let existovalo poměrně málo účiných lékůpro léčbu vysokého krevního tlaku .Pacienti s touto chorobou často předčasně odcházeli do důchodu a mnohdy museli zanechat svých oblíbených aktivit. Dnes je však situace jiná . Lidé s vysokým krevním tlakem mohou prožívat plnohodnotný život.Změnou životního stylu je možné v některých případech dosáhnout snížení krevního tlaku bez užívání léků.Řada těchto opatření může zabránit rozvoji hypertenze nejen u vás,ale i u členů vaší rodiny.Jakmile se jednou vysoký krevní tlak objeví ,většinou trvá do konce života.Krevní tlak umímesnížit celou řadou léků.Pokud se však léčba přeruší,krevní tlak obvykle stoupá. 

Proč tlak stoupá 

Abyste  pochopili vysoký krevní tlak , představte si  zahradní hadici s tryskou na konci . Vodní tlak lze  zvýšit  dvěma způsoby . Bud otevřete kohoutek  a pustíte do hadice více vody , nebo zúžíte trysku a zvýšíte  tak odpor při výtoku . Krevní tlak působí naprosto stejně , závisí  na množství krve , které srdce  načerpá , a na odporu , který je krevnímu toku kladen . Odpor ovlivnuje šířka tepen ; podobně jako tryska na zahradní hadici se tepny mohou zúžovat nebo rozšiřovat . Zúžené tepny omezují průtok krve , a tím zvyšují krevní tlak . Naopak , jsou -li tepny průchodné a rozšířené , krev jimi snadno protéká a krevní tlak klesá . Krevní tlak se měří v milimetrech rtutového sloupce ( zkráceně  mm Hg) a vyjadřuje se zlomkem např. 160/100 nebo 130/85 ,140/90 (první číslo je systolický tlak , druhé číslo je diastolický ) , znamená to vysoký  krevní tlak . Lékař vám oznámí že máte hypertenzi , což  zjednodušeně  znamená  , že máte v tepnách přetlak . Dokonce , když váš krevní tlak dosahuje ,, vyššího normálu " , hrozí vám zvýšené riziko zdravotních problémů  souvisejících s hypertenzí.

Krevní tlak (mm Hg)

Optimální

Normální

Vyšší normál

Hypertenze

Systolický (max. hodnota)

pod 120

120-129

130-139

140 a vyšší

Diastolický (min. hodnota)

pod 80

80-84

85-89

90 a vyšší

Vysoký krevní tlak  necítíte , a právě kvůli absenci fyzických příznaků je hypertenze  tak nebezpečná . Pokud si nenecháváte tlak měřit  , nemůžete zjistit , zda je vysoký .I když se poškození způsobená hypertenzí navenek neprojevují , může vysoký tlak způsobovat značné vnitřní škody ,protože  poškozuje vnitřní výstelku tepen endotel a tím zbavuje tělo schopnosti produkovat vlastní NO . Tato situace postupně vede k zánětu tepen , ateroskleroze  a tvorbě plátů . Hypertenze může být příčinou zvětšení srdce , může vyvolat srdeční infarkt  nebo mozkovou mrtvici a rovněž připravovat půdu pro selhání ledvin.

Nízký krevní tlak

Příčiny nízkého krevního tlaku

Příčiny nízkého krevního tlaku mohou být různé, ne vždy se však jedná o patologickou záležitost. Často se s ním fyziologicky setkáváme u mladších jedinců, především dívek. Také sportovci a lidé, kteří pravidelně cvičí, mívají nižší krevní tlak a pomalejší srdeční tep.

  • Těhotenství. Během prvních 24 týdnů těhotenství systolický tlak obvykle klesne o pět až 10 mm Hg a diastolický tlak až o 10 až 15 mm Hg. Tyto hodnoty se zpravidla vrací do pre-těhotenského stavu poté, co porodíte.

  • Srdeční problémy. Některé srdeční potíže, jako je bradykardie, problémy srdečních chlopní, srdeční infarkt a srdeční selhání vedou ke snížení krevního tlaku, protože srdce není schopno pumpovat dostatečné množství krve do těla.

  • Endokrinní problémy. Snížená nebo zvýšená činnost štítné žlázy může způsobit snížení krevního tlaku. Také nedostatečná činnost nadledvin (Addisonova nemoc), nízká hladina krevního cukru (hypoglykémie) a v některých případech i diabetes mohou vyvolat nízký krevní tlak.

  • Dehydratace. Když vaše tělo ztrácí více vody, např. při horečce, zvracení, těžkém průjmu, nadužívání diuretik a namáhavém cvičení, může to vést k dehydrataci a poklesu krevního tlaku.

  • Ztráta krve. Ztráta hodně krve z velkých ran nebo vnitřní krvácení snižuje množství krve ve vašem těle, což vede k výraznému poklesu krevního tlaku.

  • Těžká infekce (sepse). Když  infekce v těle vstupuje do krevního oběhu, může dojít k životu ohrožujícímu poklesu krevního tlaku, nazývanému septický šok.

  • Těžká alergická reakce (anafylaxe). Anafylaxe je závažná a potenciálně život ohrožující alergická reakce. Nejčastějším spouštěčem těchto reakcí jsou potraviny, určité léky, hmyzí jedy a latex. Anafylaktická reakce může způsobit problémy s dýcháním, kopřivku, svědění, otok v krku a pokles krevního tlaku.

  • Nedostatek živin ve vaší stravě. Nedostatek vitamínů B-12 a kyseliny listové může způsobit anémii, onemocnění, při němž tělo neprodukuje dostatek červených krvinek, což způsobuje nízký krevní tlak.

  •  Léky. Některé léky mohou způsobit nízký krevní tlak. Jedná se zejména o diuretika (močopudné léky), Alfa blokátory, Beta-blokátory, léky na Parkinsonovu chorobu, určité druhy antidepresiv a léky na spaní.

Nízký krevní tlak po jídle (postprandiální hypotenze). Postprandiální hypotenze je náhlý pokles krevního tlaku po jídle. Postihuje především starší dospělé. Stejně jako gravitace táhne krev do nohou, když stojíte, velké množství krve proudí do trávicího traktu po jídle. Obvykle se s tím vaše tělo dokáže vyrovnat, ale u některých lidí tato skutečnost vede k závratím, slabostem a pádům.S poruchami regulace krevního tlaku se můžeme setkat u nemocných déle upoutaných na lůžko, dokonce i rozsáhlejší varixy dolních končetin (křečové žíly s nahromaděním krve) mohou při prudším postavení vést ke snížení krevního tlaku.Další příčinou nízkého krevního tlaku může být porucha cévního řečiště, kdy cévy nejsou schopny regulovat průtok krve. To nastane například při nedostatečném pitném režimu, či při dlouhodobém stání. Můžeme se setkat i s tzv. Ortostatickou hypotenzí, která se objevuje při změně polohy z lehu do stoje. Při vzpřímení dochází vlivem gravitace k přesunu krve do nižších oblastí těla. Tato krev potom chybí v horní polovině, tedy i v mozku. Za normálních okolností na to reagují nervové signály, které zmenší průměr cév v mozku. Tím zvýší krevní tlak a změnu takto vykompenzují. Jsou však nemoci, u kterých jsou tyto pochody narušeny. Jedná se o onemocnění nervového systému, jako jsou roztroušená skleróza či cukrovka.

 

Nízký krevní tlak tedy představuje poruchu prokrvení orgánů. Projevy vycházejí hlavně z nedostatečného prokrvení mozku.

  • Závratě

  • Mžitky před očima

  • Mdloba (synkopa)

  • Nedostatek koncentrace

  • Rozmazané vidění

  • Nevolnost

  • Studená, vlhká, bledá kůže

  • Rychlé, mělké dýchání

  • Únava

  • Deprese

  • Žízeň

Rychlý pokles tlaku může způsobit ztrátu vědomí. Ta je buď krátkodobá, tzv.synkopa, v horším případě dlouhodobá provázená křečemi. Nejtěžší formou, resp. projevem hypotenze je šok. Představuje rychlý pokles tlaku v celém těle, což vede ke zhroucení krevního oběhu. Bezprostředně tedy ohrožuje na životě a vyžaduje okamžitou hospitalizaci. Může být způsoben srdečními příčinami, silným krvácením, infekcí, alergickou reakcí, či plicní embolií.

Komplikace nízkého krevního tlaku

Jak již bylo zmíněno výše, v důsledku nízkého krevního tlaku dochází ke sníženému prokrvení orgánů. Zejména mozek je na tento stav velice citlivý, jelikož se mu nedostává dostatečné množství kyslíku, v důsledku čehož může docházet ke ztrátám vědomí. Ty často vedou k různě závažným pádům, úrazům a poraněním. Při neléčeném nízkém krevním tlaku dochází postupně k selhávání některých orgánů, nejčastěji ledvin, srdce a mozku.

Diagnostika nízkého krevního tlaku

Cílem při testování na nízký krevní tlak, je najít příčinu a následně určit správnou léčbu. K diagnostice může být využit jeden nebo více z následujících testů:

 

Léčba nízkého krevního tlaku

Nízký krevní tlak, který buď nezpůsobuje příznaky, nebo jen mírné příznaky, jako jsou krátké epizody závratě při vstávání, zřídka vyžaduje léčbu. Pokud máte příznaky, nejlepší léčba závisí na příčině a lékaři se obvykle snaží řešit primární zdravotní problém, např. dehydrataci, srdeční selhání, diabetes nebo hypotyreózu, spíše než nízký krevní tlak sám o sobě. Když je nízký krevní tlak způsobený léky, léčba obvykle zahrnuje změnu dávky léku nebo vysazení léku úplně.

  • Konzervativní léčba nízkého krevního tlaku spočívá především v režimových opatřeních. Doporučuje se dostatečný pitný režim, lehce dosolovat pokrmy a v rozumné míře konzumovat kávu nebo černý čaj. Zároveň je vhodné užívání bandážových elastických punčoch, které zlepšují návrat krve z dolních končetin do srdce.

  • Farmakologická léčba nízkého krevního tlaku spočívá v podávání léčiv, které ovlivňují stěnu krevních cév a vedou k jejich zúžení a tím ke zvýšení krevního tlaku. Nutné je však řešit především základní příčinu nízkého krevního tlaku, jelikož by pak samotná úprava tlaku neměla efekt.

  • Pokud je příčinou nízkého tlaku vliv chronické medikace, je nutné konzultovat léčbu s ošetřujícím lékařem a snažit se o úpravu dávkování, změnu léčby, případně její úplné vysazení.

Jak na nízký tlak

  • Použití více soli. Odborníci obvykle doporučují omezení množství soli ve stravě, protože solení může zvýšit krevní tlak, někdy i dramaticky. Pro lidi s nízkým krevním tlakem, to naopak může být vhodné. Ale protože přebytek sodíku může vést k srdečnímu selhání, zvláště u starších osob, je důležité se poradit se svým lékařem dříve, než zvýšíte příjem soli ve stravě.

  • Pijte více vody, méně alkoholu. Alkohol dehydratuje a tím pádem může snížit krevní tlak, i když pijete s mírou. Voda, na druhé straně, bojuje proti dehydrataci a zvyšuje objem krve.

  • Dodržujte zdravou stravu. Do svého jídelníčku zařaďte celá zrna, ovoce, zeleninu, libové kuřecí maso a ryby.

  • Postupujte pomalu při změně polohy těla. Můžete být schopni snížit závratě a točení hlavy, které se vyskytují v souvislosti s nízkým krevním tlakem při postavení. Než ráno vstanete z postele, pár minut zhluboka dýchejte, pak se pomalu posaďte a po pár minutách se teprve postavte. Spaním s hlavou v mírně zvýšené poloze rovněž můžete pomoci v boji proti účinkům gravitace.

  • Jezte malé porce několikrát denně. Chcete-li zabránit snížení krevního tlaku po jídle, jezte malé porce několikrát denně a omezte příjem sacharidů, jako jsou brambory, rýže, těstoviny a chléb. Nevynechávejte snídani. Lékař také může doporučit pití kávy, aby se dočasně zvýšil krevní tlak. Ale protože kofein může způsobit další problémy, poraďte se nejprve svým lékařem.

  • Různé rehabilitační techniky mohou přispět spíše ke zlepšení subjektivní pohody, než že by ovlivnily hodnotu krevního tlaku, nicméně například reflexní metodiky s uvolněním bloků páteře mohou být přínosné.

  • Pravidelné, hlavně aerobní cvičení.

  • Při potížích s tlakem vám může pomoci česnek: vysoký snižuje, nízký zvyšuje. Tlak vyrovnává i zázvor, zejména ve formě čaje. Krevní oběh podporuje také majoránka, skořice a odvar z kopřiv.

Jak NO bojuje proti hypertenzi 

Oxid dusnatý je schopen rozšiřovat hladké svalstvo cév daleko účinější než kterýkoliv jiný faktor  v těle . Rozšířením se cévy uvolní , krev jimi může snadno protékat a s velkou  pravděpobodobností se sníží i krevní tlak .

Potravinové doplnky NO :/na srdce